Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütünün Faydaları

Badem sütü dünyada en çok tercih edilen bir bitki sütüdür. Badem sütü, sağlıklı açısından zengin maddeler içerir. Bitki bazlı diyetlerin ve süt hassasiyetlerinin artmasıyla, birçok insan inek sütüne bir alternatif arar. Bu yazımızda size Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütünün Faydalarını anlatacağız.

Badem sütü, zengin dokusu ve lezzeti nedeniyle en çok satan bitki bazlı sütlerden biridir. Bununla birlikte, işlenmiş bir içecek olduğundan, besleyici ve güvenli bir seçenek olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Badem Sütü Nedir? Evde Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütünün Faydaları
Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütünün Faydaları

Badem sütü öğütülmüş badem ve sudan yapılır, ancak türüne bağlı olarak başka bileşenler içerebilir.

Çoğu insan bunu önceden satın alır, ancak evde de yapmak oldukça kolaydır.

İşleme sırasında, badem ve su harmanlanır ve daha sonra hamurun çıkarılması için süzülür. Bu pürüzsüz bir sıvı bırakır.

Çoğu ticari badem sütünde, koyulaştırıcılar, koruyucular ve tatlandırıcılar genellikle lezzet, doku ve raf ömrünü uzatmak için eklenir.

Badem sütü doğal olarak süt içermez, yani veganların yanı sıra süt alerjisi veya laktoz intoleransı olan kişiler için uygundur.

Yine de, ağaç fındıklarına alerjiniz varsa bundan kaçınmalısınız.

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütünün Faydaları

Badem sütü, filtrelenmiş badem ve sudan yapılmış bitki bazlı bir içecektir. Doğal olarak süt ve laktoz içermez, sütten kaçınanlar için iyi bir seçenek haline getirir. Dolayısıyla çok faydalıdır.

Kupa başına sadece 240 kalori (240 ml) ile badem sütü, inek sütü ve diğer bitki bazlı içeceklere kıyasla kalorilerde çok düşüktür.

Badem sütü, bademlerin suyla karıştırılması ve daha sonra katıların uzaklaştırılması için karışımın süzülmesiyle yapılır. Badem yağına su ilave edilerek de yapılabilir..

Besleyicidir. Sıklıkla ilave D vitamini , kalsiyum ve protein içerirler , bu da onları besin içeriğindeki normal sütün daha benzer hale getirir.

Kalorisi düşüktür. Badem %50 yağ ve yüksek kalorili olmasına rağmen, ticari badem sütü düşük kalorili bir içecektir.

Şekersiz badem sütü kan şekerini artırmaz.

Süt içermez. Badem sütünde inek sütü veya diğer hayvansal ürünler bulunmaz, bu da veganlar ve sütün tahammülsüz veya alerjisi olanlar için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Zenginleştirilmiş badem sütü kemiklerinizi güçlendirebilir.

Kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Badem sütü D vitamini bakımından zengindir. Birçok insan D vitamini bakımından düşük veya eksiktir. Bu kırılgan kemikler, yorgunluk ve zayıf kaslar riskini artırır. Badem sütü içebilirsiniz.

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütünün Faydaları gibi diğer yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir