Reflüye Ne iyi Gelir? Reflüyü Geçiren Yiyecekler

Bir sonraki yemeğinizi yemekten korkuyorsunuz çünkü muhtemelen mide ekşimesine neden olacak. Gece boyunca uyayamazsınız çünkü uzanmak göğsünüzde yanma hissine neden olur. Bu reflü nasıl geçer? Reflüye Ne iyi Gelir? Reflüyü Geçiren Yiyecekler yazımıza geçelim.

Bu sorunu geçici olarak ertelemek dışında hiçbir şey yapmayan tekniklerden bıktınız. Bugün insanların yaklaşık yüzde 20’sinde asit reflü var ve bu insanların günlük hayatını etkiliyor.

Antasitler şu andaki yanmayı önlemeye yardımcı olabilirken, reflünün ertesi gün geri geleceğini biliyorsunuz ve bu maliyetler hiçbir çözüm olmadan artıyor. 

İyi haber şu ki, temel nedene değinmeye yardımcı olan birçok doğal, kolay ve uygun fiyatlı reflü için yöntemler var.

Reflüyü ne geçirir? Reflü nasıl geçer? ne iyi gelir?

Etkili ve doğal asit reflü geçirme yöntemleri:

1. Elma sirkesi ile asit üretimini artırın

Elma sirkesi (ACV), asit reflü için en sevdiğim günlük ilaçlardan biridir. Seviyeleriniz düşükse, midenizdeki asit üretimini artırmaya yardımcı olabilecek hafif asit üreten bir içecek.

İçmek için, her yemek öncesi 1 çorba kaşığı ACV’yi 4-6 oz su ile karıştırın. Daha fazla destek için, bu içeceğe 1 çay kaşığı – 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Bir öğünün ortasında yanma yaşıyorsanız veya yiyecekleri parçalamakta sorun yaşıyorsanız, yiyeceklerinizin parçalanmasına yardımcı olmak için bu karışımın daha fazlasını bir öğünün ortasında içirin.

2. Bir miktar sindirim enzimi ekleyin

Mide asidine benzer şekilde, enzimler de yediğiniz yiyecekleri parçalamada önemli bir faktördür. Sindirim enzimlerinde düşük olsanız da, elma sirkesi ile yeniden oluştururken düşük mide asidini geçici olarak telafi etmeniz gerekse de, sindirim enzimlerini almak, sindirimi doğal olarak desteklemeye yardımcı olmak için iyi bir kısa vadeli çözüm olabilir.

Çoğu insan bunları hayatlarının geri kalanı boyunca almak zorunda değildir, ancak asit üretimini arttırmak için çalışmak iyi olabilir.

3. Reflüye Ne iyi Gelir? Reflüyü Geçiren Yiyecekler: HCL ve pepsin

Elma sirkesi düşüncesi sizi ağlatmak istiyorsa, başka bir seçenek var. HCL (hidroklorik asit), makro benzeri proteinleri parçalamak için midenizde doğal olarak bulunan asittir. Bununla birlikte, zaman içinde asit üretimini azaltan ilaçlarla ilgileniyorsanız, eksik olabilirsiniz. HCL almak, eksikliği gidermek için doğrudan yardımcı olabilir.

Dikkat edilmesi gereken, bu herkes için değil; özellikle de daha fazla asidin daha da kötüleştirebileceği helikobakter pylori gibi bir mide enfeksiyonunuz varsa. HCL almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Çalışıp çalışmadığını bilmenin kolay bir yolu, midenizde sıcak bir his hissetmeye başladığınızdır. Bunu hissetmiyorsanız, ısınma hissi hissedene kadar dozunuzu biraz artırmayı düşünün – ancak bunun ötesinde artmayın. HCL takviyesi kısa vadede yapılmalıdır. Kısa bir süre sonra, vücudunuz kendi başına uygun seviyeler üretebilmelidir.

4. Daha küçük, daha sık yemek yiyin

Ne kadar çok yerseniz, sindirim sisteminizin devam etmesi o kadar zor olur. Özellikle ilk etapta yiyecekleri parçalamak için yeterli asit ve enzim yoksa, büyük öğünler özellikle zahmetli olabilir.

Bugün, porsiyon boyutları kontrolden çıktı, bu da meseleye yardımcı olmuyor. Evde yemek yerken, daha küçük öğünler yemek için, daha küçük tabaklar kullanın veya tabağınızı sadece yumruğunuzun boyutuna eşit miktarda yiyecekle doldurun. Şaşırtıcı derecede az miktarda yiyecek gibi görünebilir, ancak uygun miktar ve vücudunuzun neler yapabileceği.

Yemeklerinizi aşağıdaki gibi dağıtmayı bile düşünebilirsiniz:

  • Sabah atıştırmalığı
  • Kuşluk atıştırması
  • Küçük öğle yemeği
  • Öğleden sonra ara öğün
  • Küçük akşam yemeği

Yemeklerinizi bu şekilde yaymak, vücudunuza her bir gıda maddesini tamamen sindirme şansı verir.

5. Diyetinizde baharatlı yiyeceklerden kaçının

Muhtemelen asit reflü varsa, baharatlı yiyeceklerin meseleye yardımcı olmadığını biliyorsunuzdur. Jalapeños, acı biber, acı sos – bu yiyecekler harika olabilir, ancak sisteminizde iyi oturmaz. Sindirim sisteminizdeki uygun asit seviyelerini yeniden dengelemek için çalışırken, sisteminizi daha da kötüleştirmemek için baharatlı içerikli yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Reflüye Ne iyi Gelir? Reflüyü Geçiren Yiyecekler gibi diğer blog yazılarımız için kategorilerimize gözatabilir veya anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir